top of page

TAK NAM MINĄŁ PIERWSZY ROK - '2016

Początek roku to m. in. Wyszperanie w zakamarkach składzików parafialnych starej… tuwalni? Obrusu? Fartucha? Takiej narzuty, okrywającej ongiś naszą kościelną ambonę. Na owej tuwalni wyhaftowane są przepiękne i oryginalne wzory kwiatowe - „Lubowidzka Róża”. Zatem znalazłem jakiś artefakt! Już wiem, że warto zacząć dalsze poszukiwania, zatem... Do dzieła!!! Dziś już wiem: powstaną staromazowieckie stroje zawkrzeńskie - lubowidzkie!

20 marca - Niedziela Palmowa. Pierwszym przedsięwzięciem mającym pomóc przywracać ludowe tradycje na terenie naszej Gminy, Parafii i szeroko rozumianego Regionu był ogłoszony po raz pierwszy, na początku Wielkiego Postu, „Konkurs na Palmę Wielkanocną”. Śmiało można powiedzieć, że chociażby przez same nagrody, Patronką naszych działań stała się bł. Matka Klara Szczęsna, miejscowa parafianka beatyfikowana na jesieni ubiegłego roku.

Bardzo serdecznie dziękuję p. Joannie Pawlak za uwiecznienie rozstrzygnięcia naszego konkursu na swoich fotografiach. Asiu! Jesteś NIEZASTĄPIONA! Dziękuję także paniom Aleksandrze Cywińskiej i Jolancie Brodzińskiej za jurorowanie. DZIĘKI Wam Koleżanki, że zawsze mogę liczyć na pomoc naszych lubowidzkich NAUCZYCIELI! Dziękuję WSZYSTKIM Uczestnikom konkursu!!! Dziękuję Rodzicom za pracę z Dziećmi, za przygotowanie tak pięknych palm, Dzieciom za chęć udziału, wszystkim Dorosłym i naszemu Stowarzyszeniu. Mam nadzieję, że nagrody się podobały; i materiały o naszej Krajance, bł. Matce Klarze Ludwice Szczęsnej, i gadżety z motywami dekoracyjnymi Kurpi Białych.

09 kwietnia udało się zorganizować wyjazd do Pniewa, by pod czujnym okiem fachowca, p. Haliny Witkowskiej, przybliżyć sobie m. in. umiejętność pracy i zabawy z bibułą, by na przyszły rok nasze palmy były jeszcze piękniejsze. Dzięki Marzenko, Aniu, Kasiu, Emilko i Tomku, za wspólny wyjazd!

W lato ładowałem swoje etnograficzne akumulatory m. in. podczas odpustu ku czci św. Rocha w Sadykrzu k. Obrytego na Kurpiach Białych w połowie sierpnia, w ostatnią niedzielę sierpnia podczas Miodobrania Kurpiowskiego w Myszyńcu i Wykrocie oraz podczas odpustu w Świętej Rozalii ku czci Patronki uroczyska.

21 września to ludoznawczy wyjazd którego celem było Muzeum Mazowieckie. Stary Spichlerz - oddział etnograficzny. Tam przeprowadziliśmy kwerendę i fotograficzną dokumentację - „odkryliśmy” wraz z Asią Pawlak przepiękny, ludowy ołtarzyk domowy Matki Bożej Żuromińskiej. I na podstawie tego znaleziska przygotowane zostały pierwsze wzory wycinanek - „Zawkrzeńskich Marcinków” - kolorowych, papierowych astrów.

12 października byłem obecny na konferencji naukowej poświęconej świętym w tradycji ludowej w Muzeum Kurpiowskim w Ostrołęce

13 października to szkolne wycinankowanie według przygotowanych szablonów w klasach V-tych

18 października to początek zorganizowanej w szkole wystawy ze strojami ludowymi z terenu Puszczy Białej, na której zaprezentowane zostały też moje wycinanki. Manekiny pełnopostaciowe, dzięki pomocy p. Marka Lewandowskiego wypożyczyli nam p. Leszek Łyziński i jego córka Maja z Sierpca

03 listopada przywiozłem lalki szmaciane z Pniewa

15 listopada początek działalności naszego profilu FB Folkowy Lubowidz, czyli Ludowo Lubowidzowo.

16 listopada otrzymałem wyhaftowaną pierwszą „próbną” Różę Lubowidzką przez p. Wandę Michalską

19 listopada powstała uszyta przez panie Annę Wieczorek i Jej Mamę pierwsza koszula

22 listopada w szkole wystawa ludowych strojów łowickich wypożyczonych dzięki uprzejmości p. Krystyny Siwiec, dyrektor Zespołu Szkół w Zawidzu Kościelnym. Wraz ze strojami zaprezentowany został wzór wycinanki ludowej wykonany haftem krzyżykowym przez p. Katarzynę Kowal. Manekiny krawieckie wypożyczyła p. Katarzyna Sochocka.

29 listopada zostało ukończone szycie pierwszego, wzorcowego damskiego stroju lubowidzkiego przez p. Jagodę Gorczycę. Przygotowywany jest on do tegorocznego „Żłóbka” bożonarodzeniowego. Pozostały jeszcze hafty do wykonania. W listopadzie wykonały również swoje pierwsze „próbne” hafty naszej róży panie Anna Wieczorek i Katarzyna Krzywda.

Grudzień; kończenie strojów i przygotowywanie Żłóbka: chcieliśmy w nim powrócić do tradycji: w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy śmierci bł. Matki Klary oraz pięćdziesiątej rocznicy pożaru Lubowidza.

10 grudnia - pomysł: Hm... A może w naszej parafii Dziewczynki w ludowych strojach by sypały kwiatkami?

14 grudnia z wizytą w Skansenie w Sierpcu. Wiele życzliwości w poszukiwaniu materiałów okazała pracująca tam p. Katarzyna Tokarska - przekazała mi też informacje o p. Jadwidze Meler, emerytowanej pracownicy Muzeum Wsi Mazowieckiej, zajmującej się papieroplastyką.

21 grudnia Asia Pawlak maluje okno do Żłóbka

23 grudnia wraz z Anią Wieczorek składamy wizytę p. Jadwidze Meler w Sierpcu. Podczas przesympatycznego spotkania otrzymaliśmy do naszego Żłóbka kolorowe serca z bibuły, jakie ongiś wykonywano we wsi Jonne k. Bieżunia.

Żłóbek bożonarodzeniowy w kościele w Lubowidzu 2016/2017

bottom of page