top of page

KALENDARIUM '2017

08 stycznia - Niedziela po Trzech Królach - rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu Szopek Bożonarodzeniowych;

16 stycznia rzeźby Kto z Was ma w domu talerze lub inne prace, które wykonywał p. Konstanty Pepłowski (1877-1943). Zachowało się niewiele oryginałów ale w WSK robione były na wzór z laminatów. Prosimy o nadsyłanie zdjęć. To jedne z niewielu zabytków miejscowej sztuki ludowej.

p. Krzysztof Siłakowski, wnuk p. Pepłowskiego wspomina, że jego Dziadek wyjeżdżał wozem konnym nieraz na trzy tygodnie by handlować swymi wyrobami, docierając nawet do Lwowa.

30 stycznia Pniewo - konsultacje w sprawie kolędników i zapustów.

12 lutego - zaczynają powstawać kolorowanki z naszymi strojami oraz ogłaszamy konkurs na pracę plastyczną ze strojami lubowidzkimi

13 lutego pierwsze lubowidzkie gadżety: kubki ze Żłóbkiem, przypinki i smycze z IgaDruk w Żurominie. Tego też dnia rozpoczęliśmy poszukiwanie niebiesko nitkowych makatek ściennych. Może ktoś z Was ma takie w swoich zbiorach? Po Dziadkach, Pradziadkach...

13-15 lutego dokumentacja fotograficzna starych domów w okolicy Lubowidza

17 lutego dwa kolejne wzory kubków

Luty '2017 to także promocja ludowych pieśni zespołu "Rokiczanka" - Ach... Kiedy u nas tak będziemy śpiewać? Doczekamy się i w naszej Gminie zespołu grającego, śpiewającego i tańczącego mazowieckie rytmy folkowe?

Pani Dorota Musiał wspomina, iż jej Babcia, Stefania Dziąbowska ur. 1910 r., mieszkając w Rozwozinie często śpiewała miejscowym dziedzicom z tamtejszego dworu rozsławioną przez ZPiT "Mazowsze" piosenkę, pt.: "Bandoska" ("Zachodźże słoneczko...")

Zapamiętane przez Panią Dorotę trzy zwrotki "babcinej" wersji:

1. Zachodźże słoneczko skoro masz zachodzić 
    bo mnie bolą nogi po tej ziemi chodzić.

2. Nogi bolą chodzić ręce bolą robić 
    zachodźże słoneczko skoro masz zachodzić

3. Gdybyś ty słoneczko na dorobku było 
    to byś ty słoneczko prędko zachodziło.

03 marca Dzielmy się talentami! - zachęta do tworzenia ludowych grafik

04 marca wyjazd do Plocka i zdobycie kilku artefaktów rękodzielniczych

07 marca - zostały wykonane nowe gadżety; naklejki, puzzle, smycze, przypinki i magnesy. Tego też dnia, po Mszy Świętej wieczorowej w salce domu parafialnego przy wikariacie, odbyło się spotkanie dla Dziewczynek sypiących podczas procesji kwiatkami i ich Rodziców, a na rozpoczęcie w/w spotkania rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród!!!

23 marca Przyszły dziś zamówione materiały w ludowe wzory (ze strony: www.tkaniny24h.com). Czerwone będą na chustki dla Dziewczynek sypiących kwiatkami w procesjach.

29 marca - są już pierwsze buty damskie szyte na zamówienie w Rzeszowie i pierwsze stroje dziewczęce

31 marca - mamy już butki ludowe i dla Dziewcząt. Nowe życie folkowego obuwia. Odczyszczone, wypastowane, wypachnione. Jeszcze tylko nabijemy nowe, brakujące oczka kaletnicze, zmienimy fleki i damy nowe sznurowadła

09 kwietnia - Niedziela Palmowa, drugi już konkurs na palmę wielkanocną organizowany przez naszą parafię

11 kwietnia p. Anna Wieczorek kształci nową Hafciarkę

Kwiecień to czas bardzo intensywnej pracy. 12 dnia miesiąca mamy już wreszcie pohaftowane wszystkie dziewczęce i damskie stroje, biżuterię i chusty, a także piękne, aksamitne pudełka do kwiatków, przyozdobione koralikami i cekinami

13 kwietnia Nasz strój wszedł w nową fazę swego żywota. Ze żłóbkowo-ekspozycyjnej do świąteczno-użytkowej. 

16 kwietnia - poranna Procesja Rezurekcyjna - po raz pierwszy…W to największe święto Kościoła, ciesząc się radością Zmartwychwstania Pana Jezusa, po raz pierwszy w Lubowidzu, publicznie zaprezentowane zostały nasze ludowe stroje przez Panie i Dziewczęta z Asysty Procesyjnej. Cieszymy się, że Ksiądz Proboszcz pośród wielu innych osób zaangażowanych w oprawę Rezurekcji zauważył i docenił te, które przywdziały owe stroje i ponadto zachęcił do ich propagowania.

07 maja - Pierwsza Niedziela Miesiąca - na ludowo bez kurtek i płaszczy. Stroje lubowidzkie w pełnej krasie!

14 maja Siostry Sercanki w Lubowidzu. s. Amanda i s. Rozaria wraz z nasza wspólnota parafialna modlą się i dzielą swym sercańskim entuzjazmem

29 maja - odnalazłem miejsce pochówku wybitnej etnograf, siostry Wandy Szrajber (1886-1962, wstąpiła do zgromadzenia służek w 1936 r.). Była ona przed II wojną światową nauczycielką w szkołach zawodowych Zgromadzenia Sióstr Służek NMP w Płocku, prowadząc tam zajęcia warsztatowe.

S. Szrajberówna była uzdolnioną malarką i ceramiczką. Ukończyła Średnią Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Paryżu , w latach 1936-38 była także kierowniczką Rocznego Kursu Pamiątkarstwa Regionalnego w Płocku, zorganizowanego z jej inicjatywy przez zarząd miejski Płocka. Prace uczniów kursu, m. in. figurki Matki Boskiej Skępskiej, figurki jasełkowe, treści zabawkarskiej - kogutki, pieski, miseczki z motywami płockimi, widokówki - bazyliki katedralnej, szczątków zamku płockiego i inne, cieszyły się powszechnym zainteresowaniem w kraju.

Świadczyły o tym m. in. zamówienia napływające z warszawskiej firmy "Verbum", Częstochowy, Krakowa, Poznania itd. (Wójcik Maria, Szkoły zawodowe Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Mariówki w Płocku w latach 1934-1939)

04 czerwca Zielone Świątki w lubowidzkiej parafii. Zesłanie Ducha Świętego, Pierwsza Komunia naszych Trzecioklasistów, udział w asyście czworga nowych Osób i... rocznica święceń kapłańskich Księdza Proboszcza i moja - kilka latek różnicy

15 czerwiec Boże Ciało

25 czerwca Po raz pierwszy w Lubowidzu odbył się chrzest dziecka, które ubrane było w nasz ludowy strój zawkrzeński. Szczęśliwi Rodzice, Pan Wójt Krzysztof Ziółkowski i jego małżonka Ewelina podawali swą córeczkę Anastazję. Przede wszystkim składamy życzenia Bożego błogosławieństwa dla Was i dziękujemy za ten miły gest chrztu w stroju ludowym.

02 lipca - Pierwsza Niedziela Miesiąca

Pierwszy miesiąc wakacji obfitował w - organizowane przez Stowarzyszenie "Nasze Marzenia" - liczne warsztaty: spotkania międzypokoleniowe, szydełkowanie, robienie na drutach,  przygotowania wieńca dożynkowego, wykonywania przetworów i innych kulinariów według miejscowych przepisów. Mi szczególnie te ostatnie przypadły do gustu ;-)

06 sierpnia - Przemienienie Pańskie a jednocześnie, Pierwsza Niedziela Miesiąca i znowu zawkrzeński strój lubowidzki w użyciu :-) A po kościelnych uroczystościach ładowanie natchnień w sierpeckim skansenie na żniwach.

09, 14 i 22 sierpnia - warsztaty haftu ludowego w sali parafialnej. Oj... Też było wesoło! :-)

15 sierpnia Matki Bożej Zielnej - procesja Eucharystyczna

Sierpień to czas wytężonej pracy. Sesje fotograficzne, mnóstwo mozolnej pracy; szukania plenerów, budowania dekoracji, wielu godzin fotografowania, wybierania i obrabiania zdjęć. Wszystkim Modelkom i Modelom oraz państwu Maksimiuk i pani Ewie Kuleszy serdecznie dziękuję i... szykujmy się na kolejne - już niebawem - sesje!

02 września Odbywa się w całej Polsce i oczywiście w Żurominie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Jak widać główną okrasą słów były nasze ludowe, zawkrzeńskie stroje lubowidzkie! Dziękuję za użyczenie strojów Katarzyna KrzywdaDorota Musiał i Tomasz Krzywda 

03 września - Pierwsza Niedziela Miesiąca - kolejna procesja w strojach

10 września - Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Żuromińskiej Dziękujemy Państwu Katarzynie i Tomaszowi Krzywdom za udostępnienie starej publikacji o historii kultu Matki Bożej Żuromińskiej. Za zgodą P.T. Właścicieli przygotowaliśmy na naszą pielgrzymkę, dla wszystkich pątników, cały tekst (22 zwrotki) Marszu Pielgrzymów. Ową pieśń śpiewaliśmy, jak przed wielu laty nasi pradziadowie, w czasie pielgrzymki.

W niecałe 24 godziny po odnalezieniu zapomnianego tekstu "Marszu Pielgrzymiego", dzięki pomocy p. Jadwigi Prusak, dotarliśmy do już bodaj ostatnich osób, które z młodzieńczych lat pamiętają melodię tej tradycyjnej pieśni pielgrzymów zdążających ku Matce Bożej Żuromińskiej. Tata p. Albina Jaskólskiego ze Sztoku był bardzo zaangażowanym w życie swej wspólnoty parafianinem. Nie tylko ufundował i nosił przez wiele lat w procesjach chorągiew maryjną (który to obowiązek i zaszczyt po swoim ojcu przejął), lecz także prowadził lubowidzkie pielgrzymki do Żuromina. Żona p. Albina, p. Maria zaśpiewała nam zapomnianą już dziś niemalże pieśń. Bardzo Ci dziękuję Pani Mario! I jeszcze "Kurier Żurominski".

21 września - wizytacja i Bierzmowanie. Dwa cytaty. Pierwszy z homilii na Mszy Swietej z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania Ksiądz Biskup odniósł sie do naszej bł. Matki Klary: „(…) Moi drodzy. Patrzymy (…) na obraz bł. Klary, która pochodziła z tej ziemi. To dobrze wiecie, tego nie trzeba przypominać – z księdzem proboszczem byliśmy dzisiaj popołudniu w tej wiosce, gdzie się urodziła, gdzie przez pewien czas mieszkała. Ona, nic nie zapowiadało, że pójdzie właśnie drogą powołania, bo – wiele rzeczy wskazywało na to, że to będzie niemożliwe. Ale jednak usłyszawszy słowa: „Pójdź za mną”, tak jak Mateusz celnik zostawiła swoje życie i poszła za Jezusem. (…) Niech bł. Klara Ludwika będzie przykładem waszego kroczenia do świętości.” Zaś na wieczorowym spotkaniu z grupami parafialnymi J.E. Ks. Bp Mirosław Milewski powiedział: "Łowicz, Podhale oraz inne regiony mają lokalne tradycje. Nie wstydźcie się swoich pięknych strojów i pielęgnujcie własną tożsamość." Dziękujemy Ci Księże Biskupie za te słowa i... tweet o naszych strojach :-)

18 listopada - zwiedzanie Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu i Pałacu Zamoyskich

15/16 grudnia przygotowujemy widokówki na konkursy ogłoszone na katechezie i przez Bibliotekę Gminną

08 października - nasz odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej

01 października - Pierwsza Niedziela Miesiąca - Siostry Sercanki

27 sierpnia WRESZCIE! - Dożynki - "WIEŃCOWINY '2017". Wiele miesięcy przygotowań ze strony Urzędu Gminy, Stowarzyszenia "Nasze Marzenia" oraz Parafii zostały uwieńczone sukcesem. Modliliśmy się w kościele dziękując Panu Bogu za plony, by następnie w wielobarwnym korowodzie wyruszyć do Sceny Letniej. Prowadzili Pan Wójt Krzysztof Ziółkowski z Księdzem Proboszczem kan. Tadeuszem Nikicinem oraz Starostowie Dożynkowi - Leszek i Agata Czaplińscy z dziećmi Marysią i Szymkiem - jadący wolantami. Przybyli też członkowie zespołu folklorystycznego z Zawidza Kościelnego w strojach Łowiczaków oraz mała Konstancja z tatą Jackiem. Artystka z Puszczy Białej zaśpiewała nam m. in. tradycyjną pieśń kurpiowską "Nisko słonko, nisko".

30 grudnia wycinanki drewniane

bottom of page